Awards & Achievements

2023

Congratulations to all our recent awardees!

International Ballet Grand Prix Singapore 2023

  • Leong Xin Yan - Encouragement Award (Junior 2, 9-10 years old)
  • Chen Li-En - Potential Award (Junior 2, 9-10 years old)

International Youth Dance Competition 2023

  • Petite Performing Group - Silver (Small Group - Ballet)
  • Shania Sim - Gold (Lyrical 10-12 years old)

Masterpiece 2023

  • Chen Li-En - Gold (Pre-Junior A Contemporary Solo), Silver (Pre-Junior A Classical Solo), Bronze (Pre-Junior B Classical Solo)
  • Leong Xin Yan - Bronze (Pre-Junior A Classical Solo)
  • Junior Performing Group - Silver (Pre-Junior A Classical Solo)
  • Firstpointe Performing Group - Gold (Senior B Group)

World Ballet Grand Prix 2023

  • Leong Xin Yan - Silver (Classical Solo)
  • Chen Li-En - Bronze (Classical Solo)
  • Ang Jing Wen - Jury Encouragement Award (Classical Solo)
  • Bianca Van Houwelingen - Jury Encouragement Award (Contemporary Solo)

Get The Beat Asia 2023

  • Chen Li- En - 2nd place (9 & U Classical Solo)
  • Valyne Kew Zhuo Xuan - 4th place (10 & U Classical Solo)
  • Chen Li- En - 1st place (8 & U Commercial Contemporary solo)
  • Shania Sim - 3rd place (10 & U Traditional Contemporary solo)
  • Junior Performing Group - 1st place and Gala Finalist (10&U Classical)
  • Petite Performing Group - 2nd place (6 & U Classical)
  • Firstpointe Performing Group - 4th place (Open Age Contemp)
IMG_C_0976

DSA School Successes

  • School of The Arts (SOTA) - 2021, 2020, 2019, 2017
  • Tanjong Katong Girls' School - 2019
  • Singapore Chinese Girl's School - 2020
  • National Junior College - 2020, 2017

RAD Examinations

  • 100% Merit and Distinctions
  • 100% Vocational Grade Merits and Distinctions

2022

Singapore Challenge Cup 2022

  • Leong Xin Yan - Bronze (Classical Solo)
  • Chen Li-En - Silver (Classical Solo)
  • Shania Sim - Encouragement award
  • Edrea Yuqi Lim - Gold (Classical Solo), Silver (Contemporary Solo)
  • Bianca Van Houwelingen - Gold (Contemporary Solo)
  • Ang Jing Wen - Silver (Classical Solo), Bronze (Contemporary Solo)
  • Junior Performing Group - Silver (Troupe)
  • Firstpointe Performing Group - Gold (Troupe)
  • Firstpointe Ensemble Group- Gold (Troupe)

Masterpiece 2022

  • Ang Jing Wen - Participation Award (Classical Solo)
  • Leong Xin Yan - Bronze (Classical solo)
  • Chen Li-En - Bronze (Classical Solo)

Get The Beat 2022

  • Bianca Van Houwelingen - 3rd place (Contemporary Solo)
  • Leong Xin Yan - 4th place (Classical Solo)
  • Chen Li-En - Participation Award (Classical Solo)
  • Junior Performing Group - 3rd place
  • Firstpointe Performing Group - Participation Award

World Ballet Grand Prix 2022

  • Bianca Van Houwelingen- Bronze (Contemporary Solo)
  • Edrea Yuqi Lim- Jury Encouragement (Classical Solo)

2020

Get The Beat 2020

  • Xin Yan Leong - 2nd place (5 & U Solo Open Category)
  • Firstpointe Group - 3rd place (8 & U Classical)

2019

Singapore International Dance Challenge 2019

  • Bianca Van Houwelingen - 1st Place (U10 Contemporary Solo)
  • Edrea Lim Yuqi - 1st runner up (U10 Ballet Solo), 2nd runner up (U12 Ballet Solo)

Asia Festival Singapore 2019

  • Ballet Group: Gold Prize: Firstpointe (Equilibrium)
  • Bianca Van Houwelingen - Innovation Award (Contemporary Solo)
  • Ang Jing Wen - Silver Prize (Ballet Solo)
  • Edrea Lim Yuqi - Innovation Award, Potential Award (Ballet Solo) 
  • Ng Yi Fang Chloe - Creativity Award (Ballet Solo)

Masterpiece IBC 2019

  • Ang Jing Wen - Finalist (Junior A)
  • Edrea Lim - Finalist (Junior B)
  • Clarissa Tan - Finalist (Junior B)
  • Melody Lock - TGPIBC Summer Session 100% Scholarship
  • Han Yijia - 3rd Place (Senior A1 Ballet)
  • Junior B Group - 3rd Place 

International Ballet Grand Prix Singapore 2019

  • Melody Lock - Finalist
  • Han Yijia - Encouragement Award

Get The Beat Bangkok 2019

  • Ng Yi Fang Chloe - 1st Place (6 & U Ballet Solo)
  • Edrea Lim Yuqi - 2nd Place (10 & U Ballet Solo)
  • Clarissa Tan Tien - 4th Place (12 & U Ballet Solo)
  • Elizabeth Kwan Yu-Min - 3rd Place (14 & U Ballet Solo)
  • Bianca Van Houwelingen - 1st Place (10 & U Contemporary Solo)
  • Sage Tay, Lucia Aracil, Shania Sim Yingxin - 1st Place (6 & U Trio)
  • Han Yijia, Melody Lock Ke-Er - 3rd Place (Duo 14 & U)
  • Han Yijia, Melody Lock Ke-Er, Elizabeth Kwan Yu-Min - 2nd Place (14 & U Lyrical/Contemporary Trio)
  • 3rd Place (12 & U Classical Group)

Asian Grand Prix Singapore 2019

  • Edrea Lim, Clarissa Tan, Melody Lock, Han Yijia - Competitors

2021

Masterpiece 2021

  • Shania Sim Yingxin - Bronze (Pre Junior A Ballet)
  • Ang Jing Wen - Silver (Junior A Ballet)
  • Edrea Lim Yuqi - Silver (Junior A Ballet)
  • Firstpointe Performing Group - Grand Prix Award (Senior B Group)

SAFRA LIL' STARS 2021

  • Leong Xin Yan - 1st Runner Up (Dance Solo Category A)

Canaan DANCE 2021

  • Loi Ly Shan, Han Yijia & Samantha Lim - Gold (DT Division Trio)
  • Bianca Van Houwelingen - Silver (CT1 Division Solo)

International Dance Competition Hellas 2021

  • Firstpointe Performing Group - 1st Place (Ensemble)
  • Leong Xin Yan - 4th place (Ballet Solo)
  • Shania Sim Yingxin - 4th place (Ballet Solo)
  • Edrea Lim Yuqi - 4th place (Ballet Solo)
  • Edrea Lim Yuqi - 4th place (Ballet Solo)
  • Ang Jing Wen - 4th place (Ballet Solo)
IMG_4121

2018

Masterpiece IBC 2018

  • Edrea Lim - Junior A Finalist
  • Clarissa Tan - Junior B Finalist & Winner of Taiwan Grand Prix IBC Scholarship
  • Elyn See - Senior B Finalist

Get The Beat Singapore 2018

  • Chloe Ng - 1st Place & Mini Champ Qualifier (Open Solo 4 & U)
  • Edrea Lim - 4th place (Ballet Solo 10 & U)
  • Edrea Lim - 4th Place (Ballet Solo 11 & U)
    Clarissa Tan - 5th Place (Ballet Solo 11 & U)
  • Han Yijia - 2nd Place (Ballet Solo 12 & U)
  • Melody Lock - 3rd Place (Ballet Solo 13 & U), 4th Place & Teen Top 5 Gala Performer (Ballet Solo 14 & U)
  • Georgina Uden - 5th Place (Demi Character Solo 14 & U)
  • Han Yijia - 5th Place (Ballet Solo 14 & U)
  • Elyn See - 2nd Place (Contemporary Solo 15-19yrs), 4th Place (Student Choreography Solo 15-19yrs), 5th Place (Ballet Solo 15-19yrs)
  • Firstpointe - 1st Place & Gala Performer (Small Group Open Contemporary)
  • Firstpointe - 5th Place (Small Group 15 & U Contemporary)
  • Lucia Aracil/Sage Tay/Shania Sim - 4th Place (Duo/Trio 6 & U Any Other Style)
  • Firstpointe - 3rd place (12 & U Classical or Demi-Character Group)
MIBC2019-5
GTBSINGAPORE22_091449

2017

Get The Beat Kuala Lumpur 2017

  • Melody Lock - 2nd Place (Ballet Solo 12 & U)
  • Han Yijia - 3rd Place (Ballet Solo 12 & U)
  • Georgina Uden - 4th Place (Ballet Solo 14 & U)
  • Loi Ly Shan, Samantha Lim - 1st Place (Contemporary Duo 15+)

Get The Beat Asia Finals 2017

  • 1st Place - Ballet Group 10 & U
  • 1st Runner-Up - Junior Group Championship Gala

Hong Kong Challenge Cup 2017

  • The Most Outstanding Troupe Award (Junior Category)
  • Gold (Ballet Group 10-12)
  • Bianca Van Houwelingen - Silver (Ballet Solo 7-9)
  • Edrea Lim Yuqi - Silver (Ballet Solo 7-9)
  • Ang Jing Wen - Bronze (Ballet Solo 7-9)
  • Clarissa Tan - Silver (Ballet Solo 10-12)
  • Elyn See - Gold (Contemporary/Jazz Solo 16-19), Silver (Ballet Solo 16-19)

Get The Beat Singapore 2017

  • Edrea Lim Yuqi - 1st Place (Ballet Solo 8 & U), 3rd Place: Ballet Solo 9 & U
  • Clarissa Tan - 4th Place (Ballet Solo 10 & U)
  • Melody Lock - 2nd Place (Ballet Solo 12 & U)
  • Han Yijia - 4th Place (Ballet Solo 12 & U)
  • Loi Ly Shan - 4th Place (Ballet Solo 15+)
  • Firstpointe - 2nd Place (Ballet Group 10 & U)
  • Edrea Lim - Gala Night Petite Solo Runner-Up

Dance Prix Indonesia 2017

  • Han Yijia - Honourable Mention & Ena Ballet School Scholarship (Junior A Category)
  • Edrea Lim, Clarissa Tan - Finalists (Junior A Category)
  • Samantha Lim, Melody Lock - Finalists (Junior B Category)
  • Elyn See, Loi Ly Shan - Finalists (Pre-Senior Category)
  • Elyn See - Finalist (Contemporary Solo Category)

2016

Get The Beat Asia Finals 2016

  • Melody Lock - 1st Place (Ballet Solo 11 & U)
  • Elyn See - 2nd Place (Ballet Solo 16 & U)
  • Edrea Lim - 4th Place (Ballet 7 & U)
  • Elyn See, Loi Ly Shan, Samantha Lim - 1st Place & Outstanding Choreography (Contemporary Trios 16 & U)
  • Melody Lock,  Han Yijia,  Erika Siow - 2nd Place (Contemporary Trios 12 & U)
  • Georgina Uden, Han Yijia, Joanna Boroh - 3rd Place (Contemporary Trios 12 & U)

Asian Grand Prix IBC 2016

  • Melody Lock - Finalist (Pre-Competitive 3 Category)
  • Han Yijia - Semi-Finalist (Pre-Competitive 3 Category)
  • Edrea Lim - Participation (Pre- Competitive 1 Category)

Get The Beat Singapore 2016

  • Melody Lock - 1st Place (Ballet Solo 12 & U)
  • Elyn See - 3rd Place (Ballet Solo 16 & U)
  • Edrea Lim - 5th Place (Ballet Solo 8 & U)
  • Elyn See, Loi Ly Shan, Samantha Lim - 1st Place (Contemporary Trios 16 & U)
  • Georgina Uden, Han Yijia, Joanna Boroh - 1st Place (Contemporary Trios 12 & U)
  • Melody Lock, Han Yijia, Erika Siow - 2nd Place (Contemporary Trios 12 & U)

2015

Asian Grand Prix IBC 2015

  • Melody Lock - 5th Place (Pre-Junior Category)
  • Han Yijia - Finalists (Pre-Junior Category)
  • Elyn See - Junior B Category (Competitor)

Get The Beat Singapore 2015

  • Melody Lock - 1st Place (Ballet Solo 10 & U)